• uni
    .

  • sal99
    .

*** هستیم مثل دیروز می مانیم برای فردا ***
يکشنبه ٢٩ فروردين ١٤٠٠
ساعت
تصویر روز

لینک ها


  چاپ        ارسال به دوست

دکتر محمود نصوری

دانشگاه آزاد پارسیان قدمهای مثبتی در پرورش نیروهای بومی داشته است

به گزارش خبرنگار مهر، محمود نصوری صبح شنبه در جشن دانشجویان جدید الورود دانشگاه آزاد پارسیان که در سالن همایش های این دانشگاه برگزار شد، وضعیت آموزش عالی را در کل کشور به شدت نارسا دانست و گفت: ارثیه ای که متعلق به حدود نیم قرن قبل است که هنوز بازنگری نشده و نیاز است که به شدت بازنگری شود.

وی با اشاره به آن که دانشگاه های امروز ما جوابگوی نیازهای کشور نیستند خصوصا در بخش سیستم اداره آنها، گفت: در دانشگاه های دولتی دانشجو مفت و مجانی در آن درس می خواند اما در بعضی از دانشگاه ها که شهریه سنگین دارند و هزینه پرداخت آن از عهده دانشجویانی که مستعد به آموزش عالی هستند خارج است.

نصوری تصریح کرد: سیستم مالی دانشگاه ها باید به گونه ای باشد که بتواند جوابگوی هزینه های خودش باشد و دانشگاه های دولتی هم باید بتوانند از محلی غیر از منابع ملی و بودجه های عمومی استفاده کنند.

وی به بزرگترین دانشگاه های کشور از قبیل دانشگاه صنعتی شریف و دانشگاه تهران که با وجود بیش از نیم قرن فعالیت در صورتی که دولت بودجه آنها را قطع کند پولی برای پرداخت حقوق ندارند اشاره کرد و گفت: دانشگاه های هم سن و سال آنها در سایر نقاط دنیا نقش های سازنده و ماندگاری در توسعه آن کشورها و پیشرفت اقتصاد آن ممالک دارند.

رئیس دانشگاه آزاد شهرستان پارسیان از وزیر علوم خواستار آن شد که برنامه جامعی طراحی شود که دانشگاه ها علاوه بر نقش سازنده ای که در کل کشور دارند بتوانند هزینه های خود را تامین کنند و این بار فقط به دوش دانشگاه های غیر دولتی نباشد.

وی اظهار داشت: رایگان بودن دانشگاه های دولتی فرصت رقابت را از بقیه دانشگاه ها را می گیرد و اگر دانشجویان دانشگاه های دولتی مجور به پرداخت هزینه تحصیل خود بودند شاید عدالتی در رابطه با آموزش عالی به وجود می آمد.

نصوری با اشاره به آن که کشور ما به شدت از لحاظ دانش فنی در صنایع،کشاورزی،اقتصاد و سایر علوم رنج می برد، گفت: دانشگاه های کشور ما خواسته یا ناخواسته به سمتی رانده شده اند که رقابت غیر سالم در رابطه با ورودی ها و تعداد دانشجو دارند.

وی گفت: رقابت در صحنه دانشگاه ها باید به گونه ای طراحی شود که رقابت فقط منحصر به خروجی دانشگاه شود یعنی در جایی که مقاله،شرکت دانش بنیان و تاثیر دانشگاه در جامعه دیده می شود باشد.

رئیس دانشگاه آزاد شهرستان پارسیان با اشاره به این که مرکز رشد این دانشگاه با یک سال فعالیت خود توانسته سه شرکت را به مرحله تولید آزمایشی برساند، گفت: متاسفانه کسی که از انها حمایت کند و تولید آنها را به نفع جامعه برساند وجود ندارد.

وی با اشاره به آن که اگر بخشی از وام هایی که در سطح شهرستان توزیع می شود در اختیار شرکت های دانش بنیان قرار بگیرد، گفت: شرکت هایی که در اندازه و مقیاس کوچک خود می توانند منافع ملی را تامین کنند ولی به دلیل نبودن حداقل ها و حمایت های لازم باید در آرشیو کتابخانه ها قرار بگیرد.


١٢:٠٩ - دوشنبه ٢٢ مهر ١٣٩٢    /    شماره : ١١٢    /    تعداد نمایش : ١٤٥٠کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشگاه آزاد اسلامی واحد پارسـیان می باشد.